• INTERVIEW S
  Markétou Janatovou
 • ONLINE HRA
  s Vinařstvím Vajbar
 • Přidej se
  a splň si své sny
 • DERMACOL
  nový přítel Slavíků
 • SOUŤEŽ S
  DERMACOLEM
Simonová Yvetta
SIMONOVÁ Yvetta (*4. 11. 1928)

simonova.jpg Yvetta Simonová, rozená Roubalová, nar. 4. 11. 1928 v Českém Brodě, zpěvačka, herečka. Legenda československé populární hudby. Skromná, laskavá, pracovitá, důkladná, vždy dobře naladěná, nekonfliktní, kolegy napříč žánry  oblíbená. 

     Vystudovala Obchodní akademii v Praze, soukromě studovala klavír a hudební teorii u profesorek J. M. Fiedlerové a M. Vojtěcké, zpěv potom u profesorů H.Vávry, F.Carpiho a zejména R. Rosnera.

     První umělecké zkušenosti získala v Bratislavě. Začínala jako herečka a zpěvačka na bratislavské Malé scéně, kde zaujala hlavní rolí Agácie ve zhudebněné v Gogolově Ženitbě. V Bratislavě se seznámila také se svým budoucím  manželem Františkem Spurným, prvotřídním managerem, navazujícím na rodinné tradice. V Praze, kam se vrátila z úspěšného bratislavského angažmá se jí po svatbě s  Františkem Spurným narodil narodil syn Tomáš. Zpívala s orchestry Jiřího Procházky a Zdeňka Bartáka. V této době přijala Yvetta Spurná pseudonym Yvetta Simonová, jehož autorem je Jan Werich, který nabídl řadu možností s použitím iniciál Y.S. a Simonová se líbila jak samotné zpěvačce, tak i nejbližším spolupracovníkům.

     Jejím druhým manželem se stal skladatel mnoha hitů Jaromír Vomáčka, který pro Yvettu Simonovou napsal mj. i úspěšné písničky Dříve než na louce rozkvete voňavé kvítí, Já jsem zamilovaná, či Zhasněte lampiony. V té době už byla několik let stálicí orchestru Karla Vlacha, se kterým natočila přes 600 snímků. Dirigent  Karel Vlach se po rozchodu Y.S. s J. Vomáčkou stal jejím životním partnerem, se kterým prožila - dle jejích slov - nejklidnější období života. Po dlouhá léta patřila mezi nejpopulárnější umělce Československa, mnohé písně, které natočila jak sólově, tak i v duetu se svým dlouholetým pěveckým partnerem Milanem Chadilem, se staly hity. Účinkovala také v Hudebních divadlech v Karlíně a Nuslích. 

     Yvettu Simonovou nikdy neprovázely žádné skandály, oblibu u publika získala nezaměnitelným hlasem, melodickým repertoárem a neokázalou eleganci. Vždy si chránila své soukromí.

     V prvním ročníku ankety Zlatý slavík v roce 1962 skončila nejvýše mezi zpěvačkami (celkově se umístila druhá), ale protože anketa měla v  té době jen jednu společnou kategorii pro zpěváky i zpěvačky, Zlatého slavíka tehdy nedostala (první byl Waldemar Matuška). Toto ocenění po zásluze převzala v prosinci roku 2010, kdy jí před televizními  kamerami vstoje tleskala celá Státní opera.

Ocenění celkem

Zlatý slavík

Český slavík
a Český slavík Mattoni

zlato

stříbro

bronz

zlato

stříbro

bronz

zlato

stříbro

bronz

1

2

0

1

2

0

0

0

0