• INTERVIEW S
  Markétou Janatovou
 • ONLINE HRA
  s Vinařstvím Vajbar
 • Přidej se
  a splň si své sny
 • DERMACOL
  nový přítel Slavíků
 • SOUŤEŽ S
  DERMACOLEM
Kabát

kabat.jpg Skupinu Kabát považuje české rockové publikum po celá devadesátá léta za nejlepší českou rockovou formaci. Dokazují to i prodeje všech jejích dosavadních sedmi alb, které vždy získaly statut zlaté a platinové desky. Rovněž na Slovensku patří Kabát mezi nejprodávanější české interprety. 

     Setrvalá hvězdná pozice Kabátu je opravdu výjimečná, neboť i na českém trhu došlo v minulém desetiletí k citelnému odklonu od zájmu o rock směrem k univerzální, uhlazené pop music. Kabát tak jako jediný drží vlajku skutečného – a úspěšného –  bigbítu. Mezi rockovými fanoušky má svou váhu i skutečnost, že Kabát drží pohromadě jako parta – od začátku vystupuje a natáčí desky v nezměněné sestavě, což je v tuzemsku opět ojedinělé.

     V letech 1984 až 1988 působí skupina jako trio ve složení Krulich, Špalek, Hurvajs. O rok později nastupuje po návratu z vojny do skupiny zpěvák Josef Vojtek jako stálý člen. Zlomovým momentem ve vývoji skupiny Kabát bylo natočení skladby Má jí motorovou pro sampler Ultrametal. Polopornografický a zároveň velmi vtipný text písně předznamenává osobitý humor skupiny, který se vedle v Čechách nevídaného hráčského nasazení stane její hlavní devizou. V roce 1992 je Kabát nominován na Gramy 1991 jako Objev roku. O dva roky později v roce 1994 skupina vydává album Colorado obsahujícího stejnojmennou pecku, která je první z řady kabátovských parodií country a zároveň dodnes možná největším hitem skupiny. V témže roce skupina Kabát poprvé ve své historii vyprodává Lucernu a je nominována na Gramy 1993 v kategorii Skupina roku a zároveň na Zvláštní cenu Gramy. V roce 1996 si naši hokejoví šampióni v šatně zpívají skladbu Vašku, ty si príma chlap a posléze spolu s Kabátem i na singlu Mistři světa. Pepa Vojtek přijímá nabídku Daniela Landy na účinkování v jeho hře se zpěvy Krysař a v roce 2002 účinkuje v hlavní roli muzikálu Hamlet. Turné Go satane go/Gambrinus Tour v roce 2001 je označováno jako turné roku a stává se dosud nejúspěšnější šňůrou v historii skupiny. Kabáti jsou poprvé spokojeni se zvukem a jevištní výpravou. Koncertní turné Suma sumárum 2002 je zatím největším koncertním show skupiny v její historii a také je to zatím turné nejúspěšnější. Bestofka Suma sumárum je oceněna „Gramy“ za nejprodávanější album roku. Od své vydavatelské firmy EMI Music dostává skupina za prodej alba Suma sumárum 5ti Platinovou desku a zároveň přebírá též 3 platinu za Best of video. Skupina KABÁT vítězí v anketě Český slavík Mattoni
a v sobotu 6. prosince 2007 přebírá ve Státní opeře Praha poprvé zlaté „slavíky“. Následující dva roky své prvenství v prestižní anketě obhajuje. Skupina přebírá z rukou Pal´o Habery ceny pro vítěze.

     V březnu 2007 obdrželi Kabáti ocenění Nejprodávanější deska v kategorii Skupina za nejvíce prodaných nosičů desky Corrida (56.900 ks) a odstartovali stejnojmenné koncertní turné.

KABÁT –  sestava
Josef Vojtek – zpěv
Milan Špalek –  baskytara, zpěv, sbor
Tomáš Krulich –  kytara, sbor
Ota Váňa –  kytara, sbor
Radek „Hurvajs“ Hurčík –  bicí, sbor


 

Ocenění celkem

Zlatý slavík

Český slavík
a Český slavík Mattoni

zlato

stříbro

bronz

zlato

stříbro

bronz

zlato

stříbro

bronz

10

3

1

0

0

0

10

3

1

 

 
Oficiální webové stránky skupiny Kabát