• VÝSLEDKY ANKETY
  ROČNÍK 2016
 • FOTOGALERIE 2016
  Český Slavík Mattoni
 • INTERVIEW
  s ředitelem M&M reality
 • ČESKÝ SLAVÍK MATTONI
  PO 20 LETECH V HDK
 • BARISTICKÝ KURZ
  S DALLMAYR
Jak se dělá Slavík
​Jak se dělá Slavík

Trvalo dlouhá léta, než si Slavík našel svou tvář v podobě zlaté, stříbrné a bronzové jehlice, poseté pyropy, polodrahokamy, známými jako české granáty. Slavíci se začínají vyrábět dlouho před vyhlášením ankety v Granátu, družstvu umělecké výroby v Turnově. Jejich výroba je pracná, ale výsledek stojí za to. Koneckonců, mistři šperkaři z Turnova se mohou chlubit nejen elegatními Slavíky, ale i dalšími ozdobami, které nosí členové panovnických rodů, manželky politiků a nejslavnější V.I.P. osobnosti z celého světa.


1. KAMENY A BROUŠENÍ 
Aby Český slavík mohl zazářit v celé své kráse, musíme ručně vytřídit a poté vybrousit české granáty a horský křišťál, který se vsazuje do oka slavíka.  

1 a.jpg 1 b.jpg 1 c.jpg

2. MONTÁŽ A OPRACOVÁNÍ 
V dílně montáže šperků, kde se Český slavík začíná rodit, zlatníci družstva opracují stříbrný model Slavíka, který zde musí projít ohněm, kyselinou a teprve až zlatnické nářadí v rukou zlatníků mu dá tu základní podobu.

2 b.jpg 2 c.jpg

3. MENŠÍ VERZE SLAVÍKA 
Součástí hlavního ocenění je i menší varianta Slavíků na jehlici. Tito Slavíci jsou vyráběni ve zlatém, stříbrném a bronzovém provedení a jsou určeni pro interprety na prvních pozicích.

3 b.jpg 3 c.jpg

4. ZASAZENÍ GRANÁTŮ 
Spojením kamene a ušlechtilého kovu Český slavík ožívá. Šikovné ruce fasérky ( zlatníka zasazujícího kameny do šperku ) zasadí do Slavíka 89 českých granátů plus jeden horský křišťál vybroušený do mugle.  

4 b.jpg 4 c.jpg

5. LEŠTĚNÍ A ZLACENÍ 
Leštěním Český slavík dostane neotřelý lesk a zbaví se hrubého povrchu. Po vyleštění stříbrný Slavík putuje na jednu ze závěrečných operací do galvanizovny na zlacení.

5 a.jpg 5 b.jpg

6. PODSTAVCE A DŘÍK 
Souběžně se Slavíkem vzniká kovový podstavec a vršek pod plastiku Slavíka. Tyto části jsou zhotoveny ze sochařského bronzu. Skleněný dřík je z křištálového skla s broušeným nápisem. 

6 b.jpg 6 c.jpg

7. KONEČNÁ KOMPLETACE 
Konečné sestavení Českého slavíka se provádí s největší pečlivostí na dílně vývoje. Celá plastika váží kolem 630g, její výška je 23cm a vyrábí se v družstvu již od roku 1996.   

7 a.jpg 7 c.jpg

8. FINÁLNÍ DÍLO
Finální podoba Českého slavíka už jenom čeká na svého budoucího majitele. Ale než se tak mohlo stát, museli Slavíci ujít dlouhou cestu a projít rukama zručných zlatníků.

8 b.jpg 8 c.jpg

290066-original1-30d7j.jpg