• INTERVIEW S
  Markétou Janatovou
 • ONLINE HRA
  s Vinařstvím Vajbar
 • Přidej se
  a splň si své sny
 • DERMACOL
  nový přítel Slavíků
 • SOUŤEŽ S
  DERMACOLEM
Bílá Lucie
BÍLÁ Lucie (*7. 4. 1966)

bila-lucie.jpg Lucie Bílá, vlastním jménem Hana Zaňáková, svou hvězdnou kariéru odstartovala v roce 1986 „nesmrtelným“ hitem Petra Hanniga Neposlušné tenisky. Po sametové revoluci pak Lucii veřejnost zaznamenala především díky veleúspěšnému albu Missariel oceněnému 6 Gramy - v kategoriích Zpěvačka roku, Album roku, Píseň roku (Láska je láska), Klip roku (Filip Renč, Láska je láska), Producent roku (Ondřej Soukup) a Nahrávka roku. Následovalo účinkování v multimediálním představení Gabriely Osvaldové, Ondřeje Soukupa a Petra Kratochvíla Zahrada rajských potěšení, kde Bílá mohla zúročit svoje herecké zkušenosti z muzikálu Bídníci (1992), kde vystupovala v roli Eponine. Druhé album - Lucie Bílá (1995) - vzešlo stejně jako první z trojice Bílá - Soukup - Osvaldová a Bílá za ně získala Gramy jako zpěvačka roku. Následovala náročná role Lorraine v původním českém muzikálu Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese Dracula. V roce 1996 získala Bílá Gramy jako zpěvačka roku, ale stala se i nejpopulárnější zpěvačkou v Cenách Týtý a "absolutní slavicí" v anketě Český slavík. Zahrála si i ve filmu Král Ubu, Fontána pre Zuzanu II a v pohádce Z. Trošky Princezna ze mlejna. Od listopadu 1996 pak účinkovala v muzikálu D. Landy Krysař. V roce 1997 vydala Duety s Karlem Gottem. Vyšlo také album Koncert hvězd na Žofíně, kde si zazpívala vedle operních hvězd Petera Dvorského a Evy Urbanové. Od režisérky Ireny Pavláskové přijala nabídku na jednu z hlavních ženských rolí ve filmu Čas dluhů, který měl premiéru v roce 1998. V květnu 1998 vystoupila jako první zpěvák pop-music vůbec na Pražském jaru, a to hned na dvou koncertech. Vyšlo album českých cover verzí světových evergreenů Hvězdy jako hvězdy a v listopadu téhož roku vydala autobiografickou knihu Teď už to vím, možné je všechno. Stala se patronkou Linky bezpečí (nadace vedená Z. Baudyšovou určená pro týrané a opuštěné děti). V roce 1999 vydává album s názvem Úplně nahá a o rok později se objevuje v hlavní roli muzikálu Johanka z Arku, za kterou byla oceněna prestižní cenou Herecké asociace - THÁLIE. V roce 2003 vydává album Jampadampa a účinkuje v muzikálu Excalibur (role Ginevry a Morgany).

     V roce 2005 následovala premiéra nového muzikálu Láska je láska v divadle Ta Fantastika, ve kterém hraje hlavní roli ONA a na podzim téhož roku muzikál Elixír života. V roce 2007 vychází nová deska Woman (Soukup-Osvaldová) a Lucie Bílá vyraží na koncertní turné  Madeland Tour. Lucie vydává knihu Jen krátká návštěva potěší. Rok poté uvádí divadlo Ta Fantastika muzikál Němcová (role Boženy Němcové) a v roli spoluproducenta v Karlínském divadle úspěšný muzikál CARMEN s Lucií Bílou v hlavní roli. V roce 2009 vychází album BANG!BANG!, Lucie se stala patronkou nadace Konto Bariéry. O rok později Lucie přijala pozvání režiséra F.A Brabce do prvního českého 3D filmu – pohádky V peřinách (premiéra - červen 2011) a vydala své první vánoční album BÍLÉ VÁNOCE Lucie Bílé, za které získala „trojplatinovou“ desku a se kterým spojila veleúspěšné předvánoční stejnojmenné turné s kapelou Petra Maláska.

     V anketě Český slavík Mattoni obsadila čtrnáctkrát první místo a získala rovněž ocenění "Absolutní slavík", dvakrát byla stříbrná.
 

Ocenění celkem

Zlatý slavík

Český slavík
a Český slavík Mattoni

zlato

stříbro

bronz

zlato

stříbro

bronz

zlato

stříbro

bronz

18

2

0

0

0

0

18

2

0

 

 
Oficiální webové stránky Lucie Bílé